نقد و بررسی بازی بتلفیلد ۵ - Battlefield V

نقد و بررسی بازی بتلفیلد ۵ - Battlefield V

در این مطلب از گنوپلی قصد داریم به نقد و بررسی battlefield v بپردازیم و نقاط قوت و ضعف آن را بررسی کنیم.

در دنیای بازی‌های ویدئویی ثبت موفقیت کار بسیار دشواری است، اما سخت‌تر از آن تکرار موفقیت است. البته در مورد مجموعه‌ای مانند بتلفیلد، همیشه شاهد نسخه‌های فراموش نشدنی‌ای بودیم که در زمینه داستانی و نبردهای چند نفره فوق‌العاده ظاهر شدند، هرچند که در این مجموعه هم مانند هر مجموعه دیگر نسخه‌هایی وجود دارد که در مقایسه با سایر نسخه‌ها در سطح ضعیف‌تری قرار داشتند. بازی Battlefield V یکی از بازی‌هایی است که انتقادات زیادی را پس از عرضه متحمل شد. در این مطلب بیشتر به بررسی بازی بتلفید ۵ خواهیم پرداخت.

بیشتر از 2 سال پیش بود که DICE با عرضه Battlefield 1 و بهره گیری از فضای جنگ جهانی اول که معمولا در بازی‌های ویدئویی کمتر دیده می‌شود، به همگان ثابت کرد که کمتر بازی‌ای در به تصویر کشیدن نبردهای آنلاین آن هم با تعداد بازیکن زیاد، توانایی رقابت با بازی‌های دایس را دارد. دایس در Battlefield 1 استانداردهای همیشگی خودش را از نو تعریف کرد و در همان فرمت آشنای همیشگی یک تجربه جدید پدید آورد. البته دایس بخشی از این جدید بودن را مدیون دورانی از تاریخ بود که در آن جریان داشت، زیرا قبل از آن کمتر بازی‌ای به سراغ جنگ جهانی اول رفته بود، به همین دلیل بتلفیلد 1 ، یک ایده کاملا جدید داشت که دایس هم موفق شد آن را به خوبی اجرا کند.

بررسی داستان بازی Battlefield V

با داشتن آشنایی اندکی از بتلفیلد 1، به سراغ بررسی بازی battlefield v می‌رویم، بازی‌ای که بر خلاف پیش بینی‌های اولیه در دوران نبرد ویتنام یا حتی نبردی خیالی در آینده جریان ندارد و داستان بازی بتلفیلد وی ما را به دوران جنگ جهانی دوم می‌برد. جنگی تاثیرگذار در تاریخ بشریت که بارها و بارها در مدیوم‌های مختلف به تصویر کشیده شده است. همین مسئله هم تا حدودی باعث نگرانی می‌شود که مبادا ساخته جدید دایس درگیر یک نوع تکرار شود و به دلیل پرداختن به سناریوهایی که در بازی‌های دیگر تجربه‌شان کردیم و به نوعی تکراری هستند، پس از مدتی مخاطب را خسته کند. برای تحلیل بیشتر این مورد، به بررسی دقیق‌تر این بازی می‌پردازیم.

یکی از مواردی که در زمان رونمایی Battlefield V خوشحالی طرفداران را در پی داشت، تایید وجود بخش داستانی در بازی بود. بخش داستانی Battlefield V همان چیزی است که همواره در شماره‌های مختلف بتلفیلد شاهد آن هستیم. مدت زمان بسیار کوتاه و داستانی کلیشه‌ای، البته این بار بخش‌های به ظاهر سینمایی هم به این پکیج اضافه شده تا از دید برخی منتقدین کیفیت حتی پایین‌تر از انتظار شود. کمپین بازی از 4 بخش اصلی و یک مقدمه تشکیل شده است. شاید کمی ناعادلانه باشد اما بهترین قسمت بخش داستانی بازی، مقدمه کوتاهی است که گیمر را با فضای جنگ جهانی دوم و بخش‌های اصلی داستان آشنا می‌کند. این مقدمه با پخش سخنرانی رادیویی نویل چمبرلین، نخست وزیر بریتانیا در زمان شروع جنگ جهانی دوم آغاز می‌شود و در برش‌های کوتاهی بخش‌های مختلف Battlefield V را معرفی می‌کند.

این مطلب راهم مطالعه کنید: نقد و بررسی بازی Marvels Avengers

اولین بخش داستانی با نام Under No Flag شروع خوبی دارد، دولت بریتانیا پس از شکست در جبهه فرانسه و عقب نشینی از ساحل دانکرک، تصمیم به استفاده از افراد خلافکار خلاقی می‌گیرد تا با تشکیل یک گردان، دست به عملیات تخریب در پشت خطوط دشمن بزند. Billy Bridger، یکی از افراد گردان سارق بانک و متخصص ساخت بمب‌های دست ساز است. در مدتی که ما کنترل بیلی را در دست داریم، وظیفه او تخریب بمب افکن‌های آلمانی، توسط بمب‌های دست ساز خودش است. در این کار George Mason که مافوق بیلی هم محسوب می‌شود او را همراهی می‌کند. به طور کلی داستان این بخش چیز خاصی برای ارائه ندارد و کمکی هم به نزدیک شدن مخاطب به دو شخصیت اصلی ماجرا نمی‌کند!

بخش دوم داستان با نام Nordlys، ماجرای یکی از اعضای نیروی مقاومت نروژ با نام Solving Fia Bjornstad را روایت می‌کند که باید یکی از اعضای نیروی مقاومت را از اسارت نازی‌ها آزاد کند. داستان این بخش در میانه راه وارد یک ماجرای عاطفی می‌شود که چندان تاثیرگذار نیست. این بخش هم مانند بخش اول بازیکن را در میدان‌های نبرد قرار نمی‌دهد و فقط یک داستان کوچک با حس و حال مخفی کاری را روایت می‌کند.

سومین بخش داستان هم با نام Tirailleur مخاطب را در قالب Deme Cisse، سرباز سنگالی قرار می‌دهد که با اتفاقاتی غیر منتظره روبه‌رو می‌شود. این بخش هم مانند دو بخش دیگر به بخش‌های کمتر پرداخته شده جنگ جهانی دوم می‌پردازد. به طور کلی بخش داستانی از این جهت که به گروه‌ها و لحظات کمتر پرداخته شده جنگ جهانی دوم می‌پردازد، قابل ستایش است اما متاسفانه پرداخت داستان‌ها و شخصیت پردازی‌ها از کیفیت خوبی برخوردار نیستند.

گیم پلی بازی Battlefield V

گیم پلی Battlefield V بی‌شک گسترده‌ترین، بهترین و در عین حال پرمشکل‌ترین بخش بازی است. بخش تک نفره بازی محیط آزادی دارد و وسایل نقلیه هم همیشه در اختیارتان است. به جز ماموریت‌ها، چندین Gun Stash در میان راه در نظر گرفته شده تا مشکل کمبود مهمات پیدا نکنید. تیراندازی‌ها بسیار خوب پیاده سازی شده‌اند و به جز نکات فنی مانند میزان Recoil و لگد خوب اسلحه‌ها، حس تیراندازی را با یک گان پلی بسیار خوب به شما القا می‌کند. میزان تنوع فعالیت‌ها در بخش تک نفره نه آنقدر زیاد است که شما را تا پایان درگیر کند و نه آنقدر کم است که خسته شوید. استفاده از تانک‌ها و هواپیماها نیز در این بخش گسترده‌تر هستند، به همین دلیل آزادی عمل در این بخش دست کمی از بخش چند نفره ندارد.

اما در مورد مهمترین بخش، یعنی بخش چند نفره باید بگوییم که بخش چند نفره اصلا فرد محور نیست و حتما باید به صورت تیمی کار کنید تا پیروز شوید و اگر هم با فرد غریبه بازی می‌کنید حتما از میکروفن استفاده کنید تا بتوانید با یکدیگر ارتباط برقرار کنید. نقشه‌های بخش چند نفره اکنون 8 عدد است. شما علاوه بر استفاده از تفنگ مواد منفجره کارهای دیگری از جمله سنگر سازی هم انجام می‌دهید که در نبردهای تن به تن بسیار مهم است. تعداد حالت‌های بازی در بخش چند نفره هم ۸ تا است. این ۸ مد با وجود آن که تنوع بسیار بالایی دارند اما هنگامی که آن‌ها را تجربه می‌کنید ممکن است به دلیل شباهت‌های بسیار زیاد آن با نسخه قبل در بخش چند نفره و این موضوع که بعضی از این مدها بسیار زود به پایان می‌رسند، نتوانند به طور کامل سرگرم کننده باشند.

کمبود مهمات چیزی است که در این بازی به وضوح احساس می‌شود و همین مسئله به یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های این نسخه با نسخه قبل تبدیل شده است. در نسخه قبلی مهمات بسیار زیاد بود و دغدغه کم آوردن آن ها وجود نداشت، اما در این نسخه باید مرتب میزان مهمات خود را چک کنید تا در میانه جنگ با کمبود مواجه نشوید.

متاسفانه هوش مصنوعی بازی بسیار ضعیف است، خصوصا در بخش تک نفره. مثلا گاهی اوقات فکر می‌کنید که دشمنان بینایی ندارند ولی شنوایی بسیار قوی دارند. زیرا ممکن است بارها از روبه‌روی یک سرباز رد شوید و او شما را نبیند، اما کافی است یک تیر هوایی بزنید تا به سرعت دخلتان را بیاورد! باگ‌هایی مانند فرو رفتن اشیا در هم نیز به دفعات دیده می‌شود. عجیب ترین مشکل بازی در گیم پلی هم از کنترل خارج شدن ناگهانی دوربین است. شاید این مشکل خیلی بزرگ به نظر نرسد، اما اگر وسط یک درگیری باشید و ناگهان دوربین برای چند ثانیه بچرخد، آن وقت متوجه بزرگی این مشکل می‌شوید.

گرافیگ بازی Battlefield V

گرافیک بازی به راحتی در میان 5 بازی برتر نسل قرار می‌گیرد. کیفیت بصری بازی در نورپردازی‌ها و زمانی که کنار دریا و رودخانه هستید فوق‌العاده است. کیفیت پوشش گیاهی، کیفیت بافت‌ها و نماهای دور دست کم‌نظیر است و با جرات می‌توان گفت Battlefield V از منظر گرافیک یک سر و گردن از هم سبکی‌های خودش بالاتر است. نکته مثبت دیگر نرخ فریم ثابت بازی است که حتی روی سیستم‌های متوسط هم 50 به بالا و بهینه است.

در مورد صدا، هنگامی که صدای افسر گریمسون را در ابتدای بازی می‌شنوید، به قوی بودن تیم صدا گذاری پی می‌برید. صداگذاران با احساس هرچه بیشتر دیالوگ‌های خود را ادا کرده و به خوبی حس را به مخاطب القا می‌کنند. موسیقی بازی هم چه در منو و چه در متن بسیار عالی بوده و توصیه می‌کنیم که Soundtrack بازی را دانلود کنید.

اطلاعات کلی در مورد تروفی و اچیومنت‌های Battlefield V

Battlefield V دارای تروفی و اچیومنت‌های کم تعدادی است که اکثر بازیکنان آن‌ها را با پیشروی در حالت چند نفره به دست می‌آورند.

اطلاعات کلی

 • درجه سختی تروفی و اچیومنت‌ها: ۴ از ۱۰
 • مدت زمانی که طول می‌کشد تا بازی را پلاتینیوم کنید: بین ۲۰ الی ۲۵ ساعت
 • تعداد تروفی‌ها: ۲۲ عدد (سه تروفی برنز، ۱۱ تروفی نقره، هفت تروفی طلا و یک تروفی پلاتینیوم)
 • تعداد اچیومنت‌های بازی: ۲۱ اچیومنت و معادل ۱۰۰۰ امتیاز
 • تروفی و اچیومنت‌هایی که آن‌ها را فرامش خواهید کرد: ندارد
 • تروفی و اچیومنت‌هایی که گلیچ دارند: تمامی تروفی و اچیومنت‌های بخش داستانی دارای گلیچ هستند.
 • آيا درجه سختی روی دریافت تروفی و اچیومنت‌ها تاثیر گذار است؟ بله، بازیکنان باید بازی را روی درجه سختی‌های مختلف تمام کنند
 • حداقل دفعاتی که باید بازی را کامل کنید: یک بار

نکته مربوط به تروفی و اچیومنت‌هایی که گلیچ دارند: اگر تروفی و اچیومنت‌های بخش داستانی برای شما‌ آزاد نشد، پس از اتمام‌ آن‌ها مجددا گزینه‌ی Resume را انتخاب کنید تا میان‌پرده پایانی نمایش داده شود. اکنون تروفی و اچیومنت مربوطه را کسب خواهید کرد.

جمع بندی

Battlefield V به ما نشان می‌دهد که فقط مردان برای آزادی و راحتی تلاش نکرده‌اند و زنان و دختران هم به نوبه خود چه در خط مقدم جنگ چه در سمت‌های پشتیبانی وظیفه خود را انجام داده‌اند. هرچند که هیچ کدام از داستان‌های بازی 100 واقعی نیستند، اما همه آن‌ها از یک واقعه تاریخی الهام گرفته‌اند.

اگر می‌توانید از ایرادات موجود در بخش گیم پلی و کمبود محتوا چشم پوشی کنید، Battlefield V یک بازی بسیار خوب و تجربه‌ای متفاوت برایتان خواهد بود.

خرید بازی Battlefield V

فراموش نکنید فروشگاه گنوپلی یک مرجع دوست داشتنی برای خرید بازی‌های پلی استیشن ۴، بازی‌های پلی استیشن ۵، بازی‌های ایکس باکس وان و بازی‌های ایکس باکس های جدید سری ایکس و سری اس است که شما می‌توانید بازی‌های مورد علاقه خود از جمله بازی بتلفیلد ۵ (Battlefield Vرا خریداری کنید.

یکی از خدمات جالب فروشگاه گنوپلی خرید و فروش بازی‌های کارکرده و دست دوم است که شما می‌توانید دیسکت بازی‌هایی که تمام کرده‌اید را از طریق گنوپلی به فروش برسانید و بازی‌های جدید که دوست دارید با تهیه کنید.

در پایان می‌توانیم به تماشا تریلر بازی Battlefield V بنشینید:

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد