ویژگی های دسته پلی استیشن 5 و تفاوت آن با نسل قبلی

ویژگی های دسته پلی استیشن 5 و تفاوت آن با نسل قبلی

در این مطلب از گنوپلی قصد داریم درباره دسته پلی استیشن 5 که به نام دوال سنس (DualSense) مشهور است بیشتر صحبت کنیم.

اکنون دیگر به پایان عمر نسل هشتم ویدئو گیم محبوبمان، یعنی پلی استیشن 4 رسیده‌ایم. نسلی که تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا، اختتامیه‌ای که انتظارش را داشتیم، تجربه نخواهد کرد. چندی پیش و در شرایطی که همه در انتظار رونمایی سونی از کنسول نسل جدید خود بودند، این شرکت ژاپنی که گویا علاقه زیادی به حرکات ناگهانی دارد، در حرکتی غیر منتظره، دست به رونمایی و معرفی دسته پلی استیشن 5 زد، آن هم در حالی که هنوز ظاهر خود کنسول نمایش داده نشده بود.

در شرایطی که مایکروسافت قصد دارد تقریبا همان کنترلر نسل هشتم خود را برای کنسول نسل نهمی استفاده کند، سونی با ایجاد تغییراتی در کنترلر پلی استیشن 4، نشان داد که هنوز هم در پی ایده‌های جدید و برداشتن گام‌های رو به جلو تلاش می‌کند. طی سالیان اخیر، مایکروسافت با ارائه کنترلرهای خوش دست و بی‌نظیر که برتری مشهودی نسبت به کنترلر دوال شاک PS4 داشت، پیروز میدان رقابت با سونی شد. اما سونی با برطرف کردن نقاط ضعف دسته پلی استیشن 4 و ایجاد تغییراتی در معماری آن، با آفرینش دسته دوال سنس (DualSense) نشان داد که توانایی رقابت با مایکروسافت را دارد.

مقایسه دسته ps4 با ps5

همانطور که گفته شد، سونی در وب سایت رسمی خود به طور غیر منتظره‌ای دست به معرفی دوال سنس زد. سونی مدعی است که برتری های دوال سنس در مقایسه با دوال شاک به راحتی قابل درک هستند. لازم به ذکر است که در نسل هشتم، گیمرها انتقادات فراوانی نسبت به کنترلر پلی استیشن 4 داشتند و همین مسئله باعث شد که سونی توجه ویژه‌ای به کنترلر کنسول نسل نهم خود داشته باد.

در این مقاله علاوه بر مرور ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فرد کنترلر پلی استیشن 5، به مقایسه آن با نسل قبلی می‌پردازیم.

مقایسه دسته ps4 با ps5

اندازه و ظاهر دوال سنس

با یک مقایسه چشمی می‌توان گفت که کنترلر نسل نهم سونی، نسبت به همتای نسل هشتمی خود بزرگتر است. با یک نگاه سریع به هر دو کنترل دوال شاک و دوال سنس، متوجه بزرگتر و حجیم‌تر شدن قسمت مرکزی دوال سنس، نسبت به دوال شاک می‌شویم. تغییر دیگری که در دسته پلی استیشن 5 مشاهده می‌شود، در قسمت دستگیره یا هندل (Handle) است. طراحی این دو دستگیره در مقایسه با دوال شاک ظریف‌تر و صاف‌تر است.

دسته‌های پلی استیشن 4 به واسطه برخی از ویژگی‌ها، مورد توجه انتقادات بسیاری قرار گرفتند، اما اکنون به نظر می‌رسد سونی به انتقادات وارد شده به دوال شاک توجه ویژه‌ای کرده و با تغییر در طراحی دو تکیه‌گاه دوال سنس، سعی کرده است تسلط گیمر را بر کنترلر افزایش دهد. همچنین با بررسی دقیق‌تر دو کنترلر پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5، متوجه بالاتر آمدن آنالوگ‌ها خواهید شد. آنالوگ‌ها از لبه پایین کنترلر بالاتر آمده‌اند و در قسمت مرکزی دوال سنس قرار گرفته‌اند. پیش بینی می‌شود این تغییر به دلیل کار گذاشته شدن یک میکروفن درون دوال سنس باشد.

حذف گودی زیرین دوال شاک در دوال سنس

از جمله تغییراتی که در طراحی دوال شاک انجام شده و دیگر در دوال سنس قابل مشاهده نیست، حذف شدن گودی زیر دوال شاک است. وجود یک گودی در زیر کنترلر پلی استیشن 4، یکی از مواردی بود که متوجه انتقادات بسیاری شد، زیرا گود بودن بخش پایینی کنترلر باعث می‌شد که انگشت‌های وسط که مسئول گرفتن دو تریگر هستند، درگیر نگهداری کنترلر شوند که این مسئله باعث کاهش سرعت گیمرها در استفاده از تریگرها می‌شد. حالا با حذف این گودی با سرعت بیشتری می‌توان به سراغ دو تریگر رفت. موردی که کاربرد بسیار زیادی خواهد داشت.

ویژگی های دسته ps5

دکمه‌های Shoulder برآمده و برجسته

دکمه‌های شولدر به دکمه‌های L1 و R1 گفته می‌شود که همواره از مهمترین و پرکاربردترین کلیدهای دوال شاک بوده است. شرکت ژاپنی سونی با بزرگتر و برجسته‌تر کردن این دکمه‌ها در دوال سنس، احتمال خرابی آن‌ها در دراز مدت را کاهش و تسلط گیمرها بر بازی را افزایش داده است.

حذف فاصله میان دکمه‌های شولدر و تریگر

یکی دیگر از تفاوت‌های اساسی کنترلرهای پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5، حذف شدن فاصله بین دکمه‌های شولدر و تریگر است. سونی با حذف این فاصله، حالت جدیدی را ایجاد کرده که یادآور کنترلرهای کلاسیک پلی استیشن است. این تغییر باعث می‌شود دسترسی به دکمه‌های شولدر و تریگر به مراتب آسان‌تر شود.

بی رنگ شدن همه دکمه‌ها

رنگ‌های سبز، آبی، صورتی و قرمز دکمه‌های کنسول‌های نسل‌های پیشین پلی استیشن، از بزرگترین نمادهای این کنسول‌ها بوده است. اما در کنترلر دوال سنس، اثری از آن رنگ‌ها دیده نمی‌شود و از این بعد شاهد بی رنگ شدن تمام دکمه‌ها از جمله دکمه‌های مربع، ضربدر، دایره و مثلث خواهیم بود. هرچند که سونی در گذشته کنترلرهای پلی استیشن ویتا و PSP را نیز بدون رنگ طراحی کرده بود. البته همین بدون رنگ بودن دکمه‌های دسته پلی استیشن 5، باعث سادگی ظاهر می‌شود و زیبایی خاص خودش را خواهد داشت.

اضافه شدن روکش لاستیکی به آنالوگ ها

یکی دیگر از تغییراتی که دوال سنس را نسبت به دوال شاک متمایز می‌کند، اضافه شدن روکش‌های لاستیکی به آنالوگ‌ها در دوال سنس است. اهمیت این روکش‌ها در ایجاد اصطکاک میان انگشتان و آنالوگ‌ها است که از خروج گیمر از بازی‌ها جلوگیری می‌کند. این تغییر هم مانند تغییرات قبلی، موجب تسلط بیشتر گیمر بر دسته و در نتیجه بازی می‌شود.

تغییرات در بخش زیرین کنترلر

در ادامه ایجاد تغییرات به منظور کاهش لغزش دست بازیکن و افزایش تسلط، این بار سونی در طراحی کنترلر کنسول جدید پلی استیشن، برای ساخت قسمت زیرین دوال سنس، از مواد پلاستیکی خاصی استفاده کرده که مانند بخش لاستیکی آنالوگ‌ها، باعث افزایش سطح تماس میان دست گیمر و دسته می‌شود و مانند تغییرات قبلی تسلط بازیکن را بیشتر می‌کند.

استفاده از درگاه USB برای شارژ

سونی با استفاده از درگاه USB نوع C، نشان داد که همچنان قصد دارد در کنترلرهای خود از باتری‌های شارژ شونده استفاده کند. ضمن اینکه درگاه USB-C باعث بالا رفتن سرعت شارژ دوال سنس، در مقایسه با دوال شاک 4 می شود. چیزی حدود 4.40 برابر سریع‌تر. نسل جدید درگاه های USB که از نوع C هم می‌توان به عنوان یکی از آن‌ها نام برد، با سرعت 5.20 گیگا بایت بر ثانیه، علاوه بر انتقال سریع اطلاعات، وسایل قابل شارژ را هم سریع‌تر شارژ می‌کند. بنابراین از این تغییر می‌توان به عنوان یکی از کاربردی‌ترین تغییرات نام برد.

قرار دادن یک میکروفن درون کنترلر

وجود میکروفن در داخل دوال سنس، یکی از ویژگی‌های خاص و جذاب است که باعث هیجان انگیز شدن این کنترلر می‌شود. همانطور که از عنوان این بخش متوجه شدید، در داخل کنترلر دوال سنس یک میکروفن تعبیه شده است که به وسیله آن می‌توانید در هر لحظه با سایر بازیکنان ارتباط برقرار کنید. علاوه بر این احتمالا می‌توانید برای دستور دادن به کنسول نیز از آن استفاده کنید. شما می‌توانید هر زمان که بخواهید میکروفن را خاموش یا روشن کنید.

دسته پلی استیشن 5

افزودن دکمه Create

نسل هشتم سونی، با اضافه کردن دکمه Share باعث شد کاربران بتوانند تجربیات خود را به اشتراک بگذارند. در واقع دکمه Share این امکان را به کاربران داد که از گیم پلی بازی، ویدئو تهیه کنند و از آن عکس بگیرند. اکنون سونی دکمه Create را به کنترلر نسل نهم خود اضافه کرده که احتمال می‌رود تمامی کاربردهای دکمه Share را با قابلیت‌های بیشتر داشته باشد. از آنجایی که تمام بازی‌های انحصاری پلی استیشن 4، دارای حالتی به نام فوتو مود (Photo Mode) بودند، احتمالا دکمه Create، یک حالت فوتو مود را برای تمام بازی‌ها در دسترس قرار دهد.

حذف لایت بار دوال شاک

لایت بار یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های کنترلر دوال شاک 4 بود که علاوه بر زیبا کردن ظاهر کنترلر، به یکی از مکانیزم‌های ارتباط Playstation Camera و PSVR با گیمر تبدیل شده بود. حذف شدن لایت بار در دوال سنس احتمالا به معنی است که PSVR جدید یک سازوکار تازه برای کنترلرهای خود در پیش گرفته است.

این مطلب راهم مطالعه کنید: لوازم جانبی PS5 ؛ از هدست سه بعدی تا شارژر دوال سنس

قیمت دسته پلی استیشن 5 چقدر است؟

پس از بررسی تفاوت‌های کنترلرهای دوال سنس با دوال شاک، حالا نوبت به تخمین قیمت دسته پلی استیشن 5 رسیده است. قیمت رسمی اعلام شده برای کنترلر دوال سنس سونی ۷۰ دلار است. با توجه به نوسان نرخ ارز و هزینه‌های حمل کالا می‌توانیم به صورت حدودی حدس بزنیم قیمت دسته پلی استیشن 5 در بازار ایران حدود ۳ میلیون تومان خواهد بود.

اگر تجربه استفاده از دسته دوال سنس PS5 را دارید خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات خود را از طریق سایت و اینستاگرام گنوپلی با سایر کاربران در میان بگذارید. منتظر شنیدن نظرات شما هستیم.

شرایط خرید دسته پلی استیشن 5 از گنوپلی

در پایان فراموش نکنید اگر قصد خرید دسته پلی استیشن 5 را دارید، فروشگاه گنوپلی نه تنها کنترلر دوال سنس بلکه سایر لوازم جانبی PS5 را با قیمت منصفانه و حتی شرایط اقساطی عرضه می‌کند. شما می‌توانید از طریق سایت لندو (Lendo) به صورت قسطی و با قیمت منصفانه از گنوپلی خرید کنید.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد